Welcome to the official website of the UKDFBA - the United Kingdom Drug Free Bodybuilding Association.

Founded in 2011, we are the British affiliate of the WNBF (World Natural Bodybuilding Federation) and we have a seven years drug free requirement.

To join the UKDFBA and enter a competition, and also to purchase tickets for our shows, please use the links below.

Entry Forms / Tickets
UKDFBA Membership / Entry Forms
Buy tickets to UKDFBA Shows

UKDFBA News
2017 Calendar of Events

Downloads
Banned Subtances
Competitor Rules and Guidelines
Stage Walk diagram

Show Reports
2017 Northern
2017 Southern
2017 Caledonian Classic
2017 USN Classic
2016 Worlds
2016 UK & International
2016 Heart of England
2016 Northern
2016 Southern
2016 Caledonian
2016 USN Classic
2015 Worlds
2015 International
2015 UK
2015 USN Classic
2015 Caledonian
2014 Worlds
2014 International
2014 UK
2014 Layne Norton Classic
2014 Caledonian
2013 Worlds
2013 UK
2012 Worlds
2012 UK
2011 Worlds
2011 UK

Links
WNBF
Natural Muscle Forum
Ultimate Sports Nutrition
Wear 2 Gym
Udo's Choice





2017 Northern Counties Championships

Photos courtesy of Sam Solarfly, Matt Marsh Photography

The second annual Northern Counties took place at Heywood Civic Centre, Lancashire on Sunday 3rd September. Although slightly down on athlete numbers from last year, the quality was just as high and the audience was packed and noisy giving an incredible atmosphere for the contenders to do battle in.

Results were as follows:


Teenage Men


1 Jack Stanyer (Newcastle Under Lyme)




Junior Men


1 AJ Morris (Brighton)
2 Kane Alder (Leigh)
3 Aiden Clowes (Southampton)
4 Elliott Broomhall (Stoke on Trent)









Masters Men


1 Michael Boyle (Bury)
2 Damon Solley (Leeds)








Grandmasters Men


1 Adrian Hampton (Devizes)
2 Danny Sloniowski (Bury)




Ladies Bikini


1 Clare Hulme (Hyde)
2 Lisa Hendry (Horsham)








Masters Ladies Figure


1 Alex Kokkonen (Coventry)
2 Jayne Anderson (Northwich)
3 Tara Holmes (Fleetwood)








Ladies Figure, Open


1 Stacey Barnes (Rotherham)
2 Alex Kokkonen (Coventry)








Novice Men


1 Joe Parish (Stirling)
2 Jack Ellis (Halifax)
3 Heydon Chu (Farnworth)
4 Armani Barkatali (Warrington)








Mens Physique


1 Matthew Worster (Rugby)
2 Stephen Dale (Dundee)
3 James Watkinson (Bingley)
4 Jake Maddox (Worcester)
5 Forhan Ahmed (Manchester)

Also competed: Tristan Alden (Market Harborough), Thomas Wykes (Stamford), Ryan Howells (Bristol).








Ladies Bodybuilding


1 Sabrina Cawley-Brady (Manchester)






Open Men, Lightweight


1 Chris Paling (Loughborough)
2 AJ Morris (Brighton)
3 Marcus Beales (Manchester)
4 Cary Lawton (Westhoughton)
5 Jason Barnett (Bradford)
6 Heydon Chu (Farnworth)








Open Men, Middleweight


1 Ryan Howells (Bristol)
2 Peter Garay (Shrewsbury) ** Also won Best Poser award **
3 Dean Nolan (Buckley)
4 Joe Parish (Stirling)
5 Michael Boyle (Bury)
6 Steven Chidgey (Manchester)








Open Men, Heavyweight


1 Dan Lampard (Wilmslow). ** Overall Winner **
2 Nick Adams (Sheffield)
3 Adrian Hampton (Devizes)
4 Pavel Matejec (Warrington)








Overall